egipt

Ramadan to święty miesiąc dla muzułmanów. W tym roku (2016) zaczyna się on 5. czerwca a kończy 6. lipca. W tym czasie powinni oni pościć od świtu do zmierzchu. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli planujemy w tym czasie wybrać się do Egiptu czy innych państw muzułmańskich. Możemy napotkać na związane z tym niewielkie utrudnienia. Podpowiadamy, jak się zachować, będąc w Egipcie w czasie Ramadanu i jakie problemy mogą nas w związku z tym spotkać.

Ramadan a turyści

Jeżeli zamierzamy spędzić czas Ramadanu w typowo turystycznym kurorcie, takim jak Hurghada czy Sharm el Sheikh, nie powinniśmy praktycznie w ogóle odczuć różnicy. Poza turystycznymi enklawami jest troszkę inaczej: musimy liczyć się z tym, że niektóre sklepy i restauracje będą zamknięte, że urzędy będą pracowały krócej. Powinniśmy jednak bez problemu znaleźć sklep czy restaurację, tak żeby nie musieć głodować. Turyści nie muszą przestrzegać religijnego postu w tym okresie tak jak muzułmanie.

Na czym polega Ramadan?

Ramadan to dziewiąty miesiąc muzułmańskiego kalendarza. W tym czasie bardzo ważny jest element postu, czyli religijnego umartwiania się. Dlatego też muzułmanie nie powinni w tym czasie jeść, pić, uprawiać seksu, czy palić papierosów – od świtu do zmierzchu. Wszystkie te czynności określane są mianem „mufirat” – przerywających post. W praktyce najczęściej wygląda to w ten sposób, że nawet ortodoksyjni muzułmanie rekompensują sobie (czasem nawet z nawiązką) całodzienny post długą biesiadą w godzinach nocnych. Potem, w dzień odsypiają…

Jak zachować się w czasie Ramadanu?

Turystów Ramadan nie obowiązuje, nie oznacza to jednak, że nie powinni mieć oni względu na uczucia religijne muzułmanów. Z pewnością uda się znaleźć otwarty sklep, targ czy restaurację, ale nie powinno się objadać publicznie, raczej posilać się w sposób dyskretny, bez afiszowania się tym. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że pod koniec Ramadanu, w czasie święta Id al-Fitr muzułmanie masowo odwiedzają swoje rodziny, dlatego mogą być korki na drogach i problemy ze znalezieniem wolnych miejsc w hotelach.

[Głosów:6    Średnia:2/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ