góry latem

Lato to doskonały okres na wycieczki w góry. Właśnie wtedy większość z nas bierze urlopy, a dzieci mają wakacje. Piękna pogoda sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu. Szlaków jest tak wiele, że praktycznie każdy może dopasować stopień trudności do swoich umiejętności i przygotowania. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać wybierając się w góry.

Zapoznaj się z mapą i warunkami pogodowymi

Pamiętajmy, że wybierając się w góry należy przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo. Pogoda w górach potrafi być bardzo zmienna, dlatego też nie zadowalajmy się informacją o tym, że rano jest ciepło, więc będzie tak przez cały dzień – zapoznajmy się ze szczegółowymi informacjami o pogodzie. Równie ważna jest znajomość mapy. Oczywiście doskonale mogą ją zastąpić nowoczesne urządzenia oparte o technologię GPS, ale musimy upewnić się, że umiemy się nimi posługiwać i nie zabraknie nam zasilania.

Wybór odpowiedniego namiotu

Oczywiście, podstawą będzie wybór odpowiedniego namiotu. Powinien być on dostosowany rozmiarem do liczby uczestników wycieczki. Wybierzmy model, który będzie odporny na wilgoć, w przeciwnym przypadku w czasie deszczu będzie nam przemiękać. Ważne jest również to, aby namiot nie sprawił nam trudności przy rozkładaniu. Warto przećwiczyć rozkładanie namiotu np. najpierw na podwórku, aby upewnić się, że nie będziemy mieć z tym problemu.

Jak spakować się w góry?

Komfort podczas snu w górach powinien zapewnić ci ciepły i wygodny śpiwór. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, gdyż noce latem bywają chłodne, dlatego też dobra izolacja jest naprawdę ważna, abyśmy nie marzli. Potrzebna będzie również karimata lub mata samopompująca się. Są one łatwe do zwinięcia i zajmują niewiele miejsca.
Zapakować możemy się w wodoodporny plecak, który podczas deszczy nie będzie przemiękał. Upewnijmy się, że nie jest on zbyt ciężki i nie będziemy mieć problemów z noszeniem go. Należy rozważyć również kwestię gotowania – może się przydać niewielka kuchenka turystyczna i niezbyt ciężka butla z gazem.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ