Jakie buty trekkingowe wybrać – niskie czy wysokie?

Buty trekkingowe to element górskiego ekwipunku, który nie może Cię zawieść – niezależnie od tego, czy planujesz podbój najwyższych szczytów Tatr, czy rekreacyjną wędrówkę po bieszczadzkich połoninach. Obuwie na wypad w góry wybierz więc starannie, dostosowując je do trudności tras, jakie zamierzasz pokonać, pory roku i własnej kondycji. Poszukiwania modelu idealnego zacznij od jednej z najważniejszych kwestii – wybrania wysokości cholewki. Podpowiadamy, dlaczego to ważne i co warto wziąć pod uwagę, wybierając buty trekkingowe.

Na początek – sprecyzuj potrzeby

Zanim ruszysz na zakupy, zastanów się, jakich butów właściwie potrzebujesz. Musimy bowiem obalić mit – nie powstały jeszcze buty, które sprawdzą się idealnie w każdych warunkach. W lekkim, niskim obuwiu podejściowym nie zdobędziesz zimą Orlej Perci, a letnia wędrówka po łagodnie pnących się w górę szlakach Beskidów w ciężkich butach typu wysokogórskiego może okazać się drogą przez mękę.

Na początek przemyśl, jakie góry najczęściej stają się celem Twoich wypadów. Te niższe, takie jak Gorce, Karkonosze i Bieszczady, czy wyższe – Tatry, Alpy, Dolomity? Zastanów się też, czy potrzebujesz butów wyłącznie na cieplejsze miesiące, czy może pogoda nie ma dla Ciebie znaczenia i nawet mróz albo padający tygodniami deszcz nie powstrzymuje Cię przed wyjściem na szlak. Odpowiedz sobie również szczerze na pytanie, w jakiej kondycji jesteś. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z trekkingiem albo wracasz do aktywności po długim leczeniu kontuzji, potrzebujesz butów, które zapewnią Ci maksymalne wsparcie.

Taka analiza potrzeb jest niezwykle ważna. Sprecyzowanie oczekiwań zdecydowanie ułatwi Ci przebrnięcie przez niezliczone modele obuwia trekkingowego. Jeśli wiesz, czego szukasz, szybko znajdziesz buty, które dotrzymają Ci kroku i świetnie sprawdzą się na ulubionych szlakach.

buty trekkingowe

Na długie wędrówki w trudnych warunkach – buty trekkingowe z wysoką cholewką

Jeżeli planujesz kilkudniowy wypad w najwyższe partie skalistych gór, postaw na buty trekkingowe z cholewką sięgającą za kostkę. Wielogodzinne wędrówki, zwłaszcza z ciężkim plecakiem na barkach, są olbrzymim obciążeniem dla stawów i mięśni. Obuwie o wysokim profilu cholewki świetnie stabilizuje staw skokowy, chroniąc go przed niefortunną kontuzją – zwichnięciem czy skręceniem, o które nietrudno na nierównym, kamienistym podłożu. Zwykle wyposażone jest również w solidne usztywnienie pięty, co dodatkowo zwiększa stabilizację. To jednak nie wszystko.

Buty o takiej konstrukcji zabezpieczają również stopy przed skaleczeniami, np. o ostre skały i kamienie czy wystające z podłoża korzenie, a także osłaniają je przed wilgocią i zabrudzeniami. Świetnie więc spisują się w trudniejszych warunkach – nie tylko terenowych, ale też pogodowych, gdy aura zaskakuje opadami deszczu czy śniegu, a szlaki są grząskie i śliskie.

Czy wysokie buty trekkingowe mają jakieś wady? Jedną, choć ważną – nie najlepiej sprawdzają się w czasie wędrówki w upalny dzień. Ponieważ są solidne, ciężkie i, najczęściej, wodoodporne, wyróżniają się nieco gorszą oddychalnością, mniej efektywnie odprowadzając na zewnątrz parujący pot. Zalegająca we wnętrzu obuwia wilgoć nie tylko powoduje uczucie dyskomfortu, ale też może doprowadzić do pojawienia się bolesnych otarć, podrażnień i odparzeń.

wysoka cholewka

Na łatwe trasy w upalny dzień – buty trekkingowe z niską cholewką

Kiedy z nieba leje się żar, a Ty wędrujesz łagodnie pofalowanymi szlakami w tatrzańskich dolinach, w Beskidach czy Karkonoszach, najlepiej posłużą Ci oddychające buty trekkingowe o niskim profilu cholewki. Model tego typu umożliwia ruch stawu skokowego w pełnym zakresie, dzięki czemu dobrze spisuje się jako obuwie podejściowe – gdy wspinasz się po stromej ścianie, mozolnie i uważnie pokonując spore różnice wysokości. Jest również lżejszy niż modele z wysoką cholewką, co – w połączeniu ze swobodą, jaką gwarantuje – pozwala przyjąć nieco szybsze tempo marszu.

Ostateczna decyzja?

Jeśli najczęściej wybierasz krótkie, rekreacyjne spacery po niższych, wznoszących się łagodnie górach, takich jak Beskidy czy Bieszczady, wybierz buty trekkingowe o niskim profilu cholewki. Są lekkie i przewiewne, dzięki czemu zapewniają komfort noszenia w upalny dzień oraz w czasie szybkiego, dynamicznego marszu. Dobrze sprawdzają się również jako buty podejściowe do wspinania się po skałkach. Mają jednak 2 zasadnicze wady – nie usztywniają stawu skokowego i łatwiej przemakają (woda wlewa się od góry).

Jeśli masz jakikolwiek problem z kolanami lub często borykasz się ze skręceniem kostki, wybierasz trudny szlak albo dźwigasz na plecach ciężki plecak z ekwipunkiem na kilkudniową wędrówkę, postaw na buty trekkingowe o wysokim profilu cholewki. Ponieważ świetnie stabilizują staw skokowy, ochronią Cię przed bolesną kontuzją, gdy niefortunnie postawisz stopę, o co nietrudno na skalistej, stromej ścieżce. Nie rezygnuj z tej ochrony nawet latem. Jeżeli obawiasz się, że takie buty będą za ciężkie na trekking w upalny dzień, wybierz model z oddychającą membraną i wstawkami wentylacyjnymi z siatki mesh na cholewce. To kompromis łączący zalety wysokiego i niskiego obuwia górskiego. Zapewni Ci stabilizację stawu skokowego i ochronę przed skaleczeniami, a także komfort noszenia, gdy wysokie temperatury dają się we znaki.

niska cholewka

Na co zwrócić uwagę, wybierając buty trekkingowe?

Choć wysokość cholewki to pierwsza kwestia, którą należy przemyśleć, wybierając buty trekkingowe, znaczenie mają również inne elementy. Ogromnie ważna jest solidna, gruba podeszwa – od przyczepności do podłoża, jaką gwarantuje, zależy Twoje bezpieczeństwo na wyboistym górskim szlaku. Szukając odpowiedniego modelu, zwróć więc uwagę, czy wyposażona została w bieżnik z głębokimi żłobieniami, który nadaje jej właściwości antypoślizgowe.

Podeszwa – wespół ze sprężystą, dopasowującą się do kształtu stopy wkładką – powinna zapewniać również skuteczną amortyzację. Dzięki niej wstrząsy, jakie powstają, gdy stąpasz po nierównej nawierzchni, zostają zredukowane. Odciąża to mięśnie, stawy i ścięgna, a także czyni każdy krok dynamiczniejszym. Wędrując po pełnych ostrych skał ścieżkach, docenisz też obecność gumowych otoków wokół nosków, które chronią Twoje palce przed stłuczeniami, a buty – przed uszkodzeniem.

Dobrze dobrane, solidne buty to najważniejszy element trekkingowego ekwipunku. To od nich w znacznej mierze zależy komfort marszu i bezpieczeństwo na szlaku. Poświęć więc nieco czasu na wybór obuwia w góry – dzięki odpowiedniemu modelowi lekkim krokiem przejdziesz każdą trasę.

Buty, odzież i akcesoria trekkingowe znajdziesz na sklepiguana.pl. Do zobaczenia na szlaku!

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl, shutterstock.com

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ