wyprawa w góry

Wyprawa w góry to bardzo poważne wyzwanie, do którego trzeba się udanie przygotować i wyposażyć w niezbędny sprzęt. Tylko w ten sposób stanie się to niesamowitą przygodą w gronie rodzinnym lub też w towarzystwie bliskich znajomych. Co wziąć ze sobą w góry?

Buty trekkingowe

Absolutnym numerem jeden na liście każdej osoby, która w niedalekiej przyszłości wybiera się w góry są buty trekkingowe. To obuwie przeznaczone na nieco trudniejsze i cięższe trasy, na których można napotkać wiele różnych przeszkód i nierówności. Buty trekkingowe są nie tylko wygodne, ale też bardzo ciepłe. Kluczem do sukcesu jest jednak dobranie właściwego rozmiaru. To doskonała ochrona przed wiatrem, nieprzychylną aurą i błotem. Jednocześnie obuwie z tej półki pozwoli stopom oddychać i nie narazi ich na nadmierną potliwość. W związku z tym buty można mieć na nogach przez co najmniej kilka godzin. To jeden z najlepszych sposobów na uniknięcie poważnych urazów w trakcie górskich wycieczek. Od tej pory dotarcie do wyznaczonego celu będzie dużo łatwiejsze. Idealnym wyborem będą buty z podwyższoną cholewką, które chronią użytkowników przed kamieniami.

Kurtka wodoodporna

Równie ważnym elementem wyposażenia jest kurtka wodoodporna. Jak wiadomo, pogoda w górach lubi płatać figle i zmienia się z godziny na godzinę, dlatego trzeba być przygotowanym na deszczową aurę. Jeśli turyści nie będą zaopatrzeni w wysokiej klasy kurtkę wodoodporną, doprowadzą do wychłodzenia organizmu. Najważniejszą rolę w omawianych kurtkach pełnią:

  • zewnętrzna warstwa – odpowiedzialna za zabezpieczenie użytkownika przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, głównie przed deszczem,
  • wewnętrzna warstwa – gwarancja maksymalnego komfortu termicznego.

W sytuacji, gdy ma to być kurtka na zimę, warto się zdecydować na ocieplane i grubsze modele, w których znajdą się dodatkowe kieszenie oraz elementy chroniące przed wpadającym śniegiem. Kurtka letnia powinna być natomiast stosunkowo cienka i lekka. W wodoodpornych kurtkach nie może zabraknąć membrany.

Termos

Buty trekkingowe i kurtka wodoodporna to absolutny must have dla osób, które wybierają się w góry i chcą, aby taka wyprawa zakończyła się pełnym sukcesem oraz przyniosła im niesamowite wspomnienia. Jakie akcesoria przydadzą się podczas tego typu wycieczek? Z pewnością będzie to termos oraz kompas. Ten pierwszy umożliwia zabranie ze sobą na szlak ciepłego napoju. Termos utrzyma jego wysoką temperaturę (lub temperaturę oryginalną w okresie letnim) przez bardzo długi czas, co jest szczególnie ważne w trakcie długich i męczących wędrówek przy niezbyt korzystnej pogodzie. Dzięki kompasowi turyści nie zgubią się na szlaku i bezpiecznie dotrą do wyznaczonego miejsca. Urządzenie sprawi, że precyzyjne namierzanie kierunków stanie się banalnie proste, a wędrujące po górach osoby będą spokojniejsze (przed zakupem kompasu warto zapoznać się z tym artykułem https://nawakacje.eu/rankingi/najlepszy-kompas/). Poza wspomnianymi wyżej akcesoriami można również pomyśleć o apteczce, mapie, rękawiczkach, latarce, scyzoryku, wysokoenergetycznych przekąskach, czapce, kremie ochronnym oraz telefonie komórkowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ