Podróżując zwykle jesteśmy przyjaźnie nastawieni do miejscowych i chcemy nawiązać z nimi miłe kontakty. Nie jest to niczym złym, należy jednak nie zapominać o ostrożności, gdyż możemy łatwo paść ofiarą kradzieży lub oszustwa. Podpowiadamy, jakie są sposoby oszustów i naciągaczy i jak sobie z nimi radzić.
Uważaj na osoby oferujące Ci pomoc
Na pewno wiele osób chce pomagać innym z empatii i dobroci serca, jednak często pozorna chęć pomocy może być próbą oszustwa. Uważaj, gdy ktoś oferuje Ci pomoc przy obsłużeniu bankomatu lub automatu z biletami. W takiej sytuacji bardzo łatwo kogoś okraść. Częstą metodą złodziei w niektórych krajach jest przebijanie opon w samochodach obcokrajowców, po to by następnie zaoferować pomoc przy ich wymianie. W tym czasie druga osoba niepostrzeżenie Cię okrada.
Uważaj w taksówce
Często możemy paść ofiarą oszustwa ze strony taksówkarzy. Nigdy nie dawaj się namówić na zmianę hotelu, gdy taksówkarz namawia Cię do tego twierdząc, że w tym, który zarezerwowałeś nie ma już wolnych miejsc lub się spalił. Zapewne ma umowę z drugim hotelem i dostaje od niego prowizję.
Zawsze od razu ustalaj koszt przejazdu, sprawdzaj czy włączony jest licznik i czy nie pokazuje przypadkiem taryfy nocnej. Kiedy wyszukamy trasę przez internet w telefonie i powiemy o tym taksówkarzowi, unikniemy sytuacji, gdy będzie specjalnie kluczył po mieście, by zedrzeć z nas więcej pieniędzy.
Pułapki w autobusie i pociągu
W krajach trzeciego świata należy bardzo uważać także na pułapki czyhające na nas w autobusie i pociągu. Oczywiście, wszędzie należy pilnować dokumentów, pieniędzy i bagażu, tutaj dochodzą kolejne zagrożenia. Na przykład w Indiach typową praktyką jest podszywanie się pod kolejarzy i sprzedaż fałszywych biletów. Często przewoźnicy oferują nam przejazd luksusowym autokarem do miasta w drugim państwie, tymczasem przy granicy konieczna jest przesiadka w stary autobus. Często na przejściach granicznych znajdziemy również naciągaczy próbujących nam sprzedać fałszywe wizy.