ratownik górski

Taki zawód definiowany jest w przepisach prawa. W przepisie tym jest mowa o ustawie dotyczącej bezpieczeństwa i ratownictwa w górach oraz na zorganizowanych terenach narciarskich. Według niej ratownik górski jest to osoba, która spełnia wymogi ustawy o ratownictwie medycznym. Dodatkowo musi być to osoba posiadająca uprawnienia instruktorskie oraz ratownicze. Dodatkowa musi wykazywać się wiedzą na temat technik ratownictwa oraz topografii terenu górskiego. Czym zajmuje się dokładnie osoba na stanowisku ratownika górskiego oraz jakie warunki pracy są przypisane do tego stanowiska? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-ratownika-gorskiego-sprawdz-jak-pracuje-ratownik-gorski/

Czy będziesz zajmować się jako ratownik górski?

Podczas wykonywania obowiązków na stanowisku ratownika górskiego czekać cię będzie sporo różnych zadań. Będą one różniły się w zależności od przedziału, długość swojego stażu oraz wewnętrznej organizacji pracy. Pełniący dyżur w jednostce Będziesz przyjmował telefony ze zgłoszeniami dotyczącymi żeby pomocy. Kiedy taki sygnał się pojawi, musisz natychmiast zareagować. Jednak musisz pamiętać o tym, aby wykluczyć, że jest to żart. Oddzwaniasz wówczas okoliczne szpitale oraz posterunki policji. Upewnia się, że sytuacja jest całkowicie poważna, a w tym czasie ekipa organizuje się i wyrusza na ratunek. Podczas uczestnictwa w typowych akcjach ratunkowych, będziesz wykonywał czynności podobne do tych, które wykonuje ratownik medyczny. Na miejscu musisz zaopatrzyć poszkodowana osobę w opatrunki lub leki jeżeli jest to konieczne oraz udzielić jej pierwszej pomocy. Organizujesz transport, oraz przenosisz poszkodowanego do miejsca, gdzie lawina czy burza nie zagraża jego życiu. Dodatkowo jako ratownik górski uczestniczył w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych w górach. 

Warunki pracy ratownika górskiego

Jak z pewnością się domyślasz, taka praca nie należy do najłatwiejszych. Jest ona też też dosyć niebezpieczne, ponieważ pomagając z innych sam jesteś narażony na niebezpieczeństwo. Co prawda postęp technologiczny sprawia, jeżeli dysponujesz lepszym sprzętem, jednak nadal jest to praca, której mogą zdarzyć się skrajne wypadki. Ponadto jest to praca wyczerpujące, której bardzo istotne jest przygotowanie praktyczne oraz zaangażowanie.

Zobacz też: http://www.magazyn-turysty.pl/w-jaki-sposob-zostac-ratownikiem-gorskim/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ