W jednym z najstarszych regionów osadniczych historycznego Mazowsza – okolicy Rawy Mazowieckiej – znaleźć można wiele atrakcji. Na obszarze tym roi się od intrygujących kompleksów architektonicznych, przede wszystkim dworskich, a także niezwykłej, dostojnej przyrody. Warto więc ten region między Rawą, Białą Rawską a Babskiem odwiedzić choćby na kilka dni. Zatrzymując się przy tym w Hotelu Ossa Congress & Spa.
Powiat rawski, usytuowany w województwie łódzkim to miejsce idealne na weekendowy wypad. Dogodnie usytuowany w okolicy drogi ekspresowej S8 może być świetną destynacją dla mieszkańców Warszawy czy Łodzi, którzy dotrą na miejsce zaledwie w ciągu godziny. I z całą pewnością znajdą tam wytchnienie – zarówno za sprawą turystyczny atrakcji jak i doskonałej bazy hotelowej, oferowanej przez czterogwiazdkowy Hotel Ossa, ulokowany we wsi o tej samej nazwie.
Hotel Ossa Congress & Spa sam w sobie jest interesującą atrakcją – daje on tyle możliwości gościom, iż właściwie kilkudniowy urlop można by spędzić nie wychodząc poza jego obręb. Mimo wszystko, warto jednak przyjrzeć się okolicy. Ta bowiem zaskakuje mnogością intrygujących miejsc i atrakcji. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na to, co leży w najbliższym sąsiedztwie hotelu – rawską architekturę. W trójkącie, którego wierzchołkami są Babsk na północy, Rawa Mazowiecka na południowym-zachodzie oraz Biała Rawska na zachodzie, zaskakująco wiele jest bowiem przykładów historycznych budowli pełniących niegdyś funkcje rezydencji. Najcenniejszym tego typu przykładem jest częściowo zrekonstruowany zamek książąt mazowieckich, który wybudowano w XIV wieku. Jak pisał Jan Długosz, został on ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego w celu ochrony południowych obszarów Mazowsza. Leżący w widłach Rawki i Rylki przez wieki stanowił istotny punkt administracyjny, a także miejsce przechowywania skarbu rawskiego, z którego opłacano elitarne wojsko kwarciane. Zniszczony został w okresie Potopu szwedzkiego, kiedy to mieszkańcy północy splądrowali go oraz wysadzili w powietrze. Mimo późniejszych prób ratowania niszczejącej budowli, w chwili obecnej w miejscu pierwotnej warowni stoi odrestaurowana baszta z odtworzonymi krótkimi fragmentami murów. Wciąż widoczne są także niewielkie fragmenty muru na całej długości dawnego założenia.
Niemniej interesująca jest wieś Babsk, której historia zaczęła się najpewniej jeszcze przed XV w. Dziś, w miejscu osady należącej do szlacheckiego rodu Babskich zobaczyć można przede wszystkim zespół zabudowań dworskich pochodzący z pierwszej połowy XIX w. Otoczony parkiem neoklasyczny obiekt został zaprojektowany przez architekta Adama Idzikowskiego, znanego choćby z przebudowy warszawskiej katedry św. Jana. Wrażenie zrobić może także niezwykle malowniczy cmentarz parafialny, mieszczący się w pobliżu interesującego, dziewiętnastowiecznego jednonawowego kościoła św. Antoniego Padewskiego z zabytkową dzwonnicą i plebanią. Na cmentarzu mieszczącym się w pięknym parku podziwiać zaś można historyczne kaplice nagrobne oraz groby znanych postaci historycznych – np. Konstancji Gładkowskiej, wspaniałej romantycznej śpiewaczki, w której zakochany był sam Fryderyk Chopin.
W końcu odwiedziny należą się także Białej Rawskiej – jednym z najstarszych miast regionu. To tam, znajduje się zespół pałacowy wybudowany na początku XIX w. Został on wzniesiony dla ówczesnego właściciela miasta, Aleksandra Leszczyńskiego. Przypominający wyglądem średniowieczny zamek, zaprojektowany przez Franciszka Marię Lanciego, zbudowano w stylu romańskim, złagodzonym przez neogotyckie oraz neorenesansowe detale. Mieści się on w pięknym parku krajobrazowym znanym przede wszystkim z zachwycających dębów szypułkowych – drzew, od których roi się w całym regionie. Najstarszym zabytkiem przyrody jest 500-letni dąb o obwodzie pnia ponad 7-metrowym! „Dąb Napoleona”, bo tak nazywa się owo drzewo, swoje miano zdobył z powodu lokalnej legendy wg której to właśnie pod nim miał odpoczywać sam Napoleon Bonaparte, wracający z wojny z Rosją. W Białej Rawskiej warto ponadto zobaczyć kościół św. Wojciecha, wybudowany jeszcze w XVI wieku, a następnie odbudowany w XVII. Swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza neogotyckiej fasadzie postawionej w 1846 roku. Będąc w tym mieście, warto także zobaczyć ostatnią stację zabytkowej Rogowskiej Kolei Wąskotorowej, zbudowanej w 1915 r. przez Niemców. Kursująca na trasie Rogów – Biała Rawska kolei stanowi jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych tego regionu.
I kiedy znudzą się pałace, dwory oraz zamki, jest gdzie wracać. Hotel Ossa to jeden z największych kompleksów hotelowych będących jednocześnie centrum konferencyjnym oraz obiekty oferującym znakomite i wysoko oceniane zabiegi spa & wellness. Na rozległy teren hotelu składa się nie tylko przyjazna krajobrazowi architektura oraz ponad 20 hektarów obszarów rekreacyjnych, ale też świetna baza do uprawiania sportów. W hotelu mieści się bowiem wielofunkcyjne boisko pozwalające na grę w piłkę nożną i ręczną oraz siatkówkę, a także centrum nordicwalkingu, gdzie wypożyczyć można sprzęt oraz skonsultować się z doświadczonymi instruktorami. Gdyby tego było jednak mało, hotel oferuje także usługę wypożyczenia rowerów, dzięki czemu ciekawą okolicę zwiedzać można jednośladem. Co zresztą warto uczynić ze względu na intrygującą przyrodę tego regionu. Szczególnie w Rezerwacie leśnym „Babsk”, znanym ze wspaniałych, starych dębów oraz wielu gatunków zwierząt, które spotkać można w pobliżu niewielkiej, przepływającej przez rezerwat rzeczce.
Hotel Ossa to jednak także oferta dla spragnionych relaksu leniuchów. Wszystko za sprawą hotelowego centrum spa, na które składa się 16 świetnie zaopatrzonych gabinetów oferujących usługi odnowy biologicznej, kosmetyczne oraz najbardziej popularne masaże. To ze względu na nie, hotel ten odwiedzają liczni goście – także ze swoimi pociechami. W Hotelu Ossa nie trzeba bowiem rezygnować z relaksu, gdy nie można dzieci pozostawić samym sobie. Jest to bowiem jedyne takie miejsce, w którym nawet najmłodsi goście będą mogli zakochać się w spa i oddać bajkowym przyjemnościom w towarzystwie wykwalifikowanej i profesjonalnej obsługi. Nie mniej zachwycająca jest strefa wellness – z basenem, brodzikiem, jacuzzi oraz zjeżdżalnią oraz strefą Termalną, gdzie odwiedzić można sauny każdego rodzaju.
A to nie wszystkie atrakcje Hotelu Spa oraz regionu rawskiego. Warto więc już teraz zaplanować przyjemny weekend poza miastem – sporo jest bowiem do odkrycia i wiele do zobaczenia i spróbowania. I to niezależnie od tego, czy lubi się urlop spędzać na błogim leniuchowaniu czy nie mniej przyjemnej aktywnośc