Gdzie na urlop? Może nad morze?

Planując urlop zastanawiamy się gdzie go spędzimy. Z jednej strony chcielibyśmy oddać się błogiemu plażowaniu nad Bałtykiem, w Chorwacji, Turcji lub Egipcie i posmażyć się na plaży, z drugiej jednak zdajemy sobie sprawę, że leżąc na piasku brak nam zupełnie aktywności. Słońce i wysoka temperatura jaka panuje nad morzem będą wpływały na nas destrukcyjnie powodując zmęczenie i osłabienie.

Jak spędzać czas w górach na urlopie

Z drugiej strony urlop w górach nas przeraża, bo nie wiadomo co moglibyśmy tam robić. Jak spędzić czas? Targa nami niepokój, czy będziemy potrafili zapewnić dziecku odpowiednią ilość atrakcji. Czy urlop nie będzie zmarnowany? Czy odpowiednio wypoczniemy?

Spędzenie urlopu w górach wymusza na nas kreatywne i odpowiedzialne działanie. Planowanie i poszukiwanie. Nie możemy być bierni. Musimy do takiego urlopu się przygotować. Nie uda się prześlizgnąć. Góry tego nie wybaczą. Warto także pamiętać, że dzieci zależnie od wieku mają różne potrzeby i możliwości i do nich powinniśmy dostosować planowaną aktywność.

Dostosuj formę wypoczynku do wielu dziecka

Zupełnie inaczej wygląda urlop z 2-3 latkiem, a inaczej ze starszym dzieckiem. Bobas nie potrzebuje wiele przestrzeni. Jego świat kończy się zaledwie kilka metrów od jego nosa, a ważne jest to, co znajduje się w zasięgu ręki. Wówczas wybierając miejsce pobytu poszukujemy domu cichego i spokojnego, aby rodzice i dzieci mogli odpocząć. Wraz z wiekiem potrzeby dzieci rosną i wzrasta także przestrzeń w jakiej się poruszają. Dobrze jest wówczas poszukać domu, w którym jest plac zabaw, boisko, a w pobliżu strumień lub rzeka. Dzieci w wieku szkolnym to już wojownicy. Oczekują wyzwań i atrakcji. Właśnie góry mogą dostarczyć takich wyzwań. Wycieczki piesze, wyprawy rowerowe, biegi, zajęcia na wodzie, przeprawy przez rzekę, nocne eskapady itp. to jest to czego młody człowiek poszukuje. Idealnym miejscem do takiego wypoczynku wakacyjnego jest Beskid Niski. To w Beskidzie Niskim – w tych niezbyt wysokich i słabo zagospodarowanych górach, znajdziecie możliwość aktywnego wypoczynku w każdej formie. Wiele wysiłku wymaga znalezienie miejsca, które będzie spełniało potrzeby dzieci w różnym wieku. My ze swej strony możemy polecić wieś Ropki, w której znajduje się gospodarstwo Siwejka położone na skraju łąki na 2,5 ha działce, wśród gór i lasów, nad rzeką Ripka i jeziorkiem opanowanym przez bobry.

Odpowiedzi na pytanie „Dzieci w górach – tak czy nie?” musicie udzielić sobie sami. Jeżeli stawiacie sobie wymagania, określacie cele, oczekujecie kontaktu z przyrodą, to góry, a w szczególności Beskid Niski, będą najlepszym wyborem na wakacyjny wypoczynek.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ