paszport

Paszport to najważniejszy dokument, którego będziemy potrzebować w czasie podróży. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy zgubimy go? Nie wpadaj w panikę, poniżej podpowiemy Ci, jak postępować w takiej sytuacji.

Pierwsze kroki

Zawsze gdy zgubimy paszport, warto przede wszystkim zgłosić się na najbliższy posterunek policji. Nie jest to wprawdzie obowiązkowe, ale pomoże nam to uniknąć „karnej” opłaty za wystawienie nowego paszportu i będzie przydatne, gdy mieliśmy w nim aktualną wizę. Dalsze kroki postępowania zależą od tego, czy jesteśmy na terenie UE, czy poza nią. W strefie Schengen możemy bez problemów poruszać się jedynie z dowodem osobistym i nowy paszport wyrobić już po powrocie do domu. Poza nią konieczne będzie jak najszybsze zgłoszenie się do najbliższego konsulatu RP celem wyrobienia nowego.

Wyrobienie nowego paszportu

Aby wyrobić nowy paszport, konieczne będzie udowodnienie swojej tożsamości i polskiego obywatelstwa, uiszczenie opłaty i dostarczenie zdjęć. Przydadzą nam się w tym celu inne dokumenty: na przykład dowód osobisty lub prawo jazdy, pomocne będzie również posiadanie skanów lub kserówek utraconego dokumentu, więc warto je przygotować przed wyjazdem. Jeśli nie mamy żadnych dokumentów, bo straciliśmy wszystko, procedura wydłuży się, gdyż konsulat będzie musiał skontaktować się z urzędami w Polsce celem weryfikacji.

Paszport normalny czy tymczasowy?

Wyrobienie normalnego paszportu trwa długo i jest kosztowne, dlatego w nagłych przypadkach możemy wystąpić o tańszy paszport tymczasowy. Różni się on tym, że w przeciwieństwie do normalnego paszportu ważnego przez 10 lat, jest on ważny jedynie przez pół roku. Wystawia go urzędnik konsularny na miejscu bez konieczności wysyłania dokumentów do Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie.

Jeżeli w kraju, w którym przebywamy nie ma polskiej ambasady, możemy zgłosić się o pomoc do placówki dyplomatycznej innego kraju UE. W takim przypadku zostanie nam wydany tzw. ETD (Emergency Travel Document – Europejski Dokument Awaryjny, umożliwiający powrót do domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ