Auschwitz Birkenau krakow

Auschwitz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych kompleksów lagrowych w Polsce. W latach nazistowskiego terroru życie straciło tam łącznie 1,1 miliona osób, w tym kobiet i dzieci. Udostępniony do zwiedzania w 1947 roku, składa się z trzech kompleksów: Auschwitz (Oświęcim), Auschwitz II-Birkenau (Oświęcim-Brzezinki) oraz Auschiwtz-Monowitz (Oświęcim-Monowice). Dla zwiedzających przeznaczone są dwa podobozy: Auschwitz oraz Auschwitz II- Birkenau. Czas zwiedzania to około 7 godzin.

Historia Auschwitz (History of Auschwitz)

Historia obozu rozpoczyna się w 1940 roku, kiedy to naziści podjęli decyzję o utworzeniu obozu pracy na terenie Oświęcimia. Na początku został stworzony tylko główny obóz – Auschwitz – jednak potem podjęto decyzję o założeniu kolejnego kompleksu, Auschwitz II-Birkenau, który to stał się głównym obiektem odpowiedzialnym za masową eksterminację więźniów. W 1942 podjęto decyzję o powołaniu kompleksu Auschiwtz-Monowitz, w którym prowadzono głównie działania przemysłowe. W roku 1944 rozpoczęto powolną likwidację obozu – miało to związek z panującą ówcześnie sytuacją wojenną – w razie klęski nazistowskich Niemiec świat nie mógł się dowiedzieć o masowym ludobójstwie zleconym przez ówcześnie panujący rząd III Rzeszy.

Zwiedzanie – podstawowe informacje (Visiting – basic information)

Muzeum Auschwitz umożliwia darmowy wstęp na teren Miejsca Pamięci Auschwitz II-Birkenau na podstawie darmowych Kart Wstępu, które należy zarezerwować na stronie visit.auschwitz.org. Rezerwację należy dokonać minimum pół godziny przed planowanym wejściem. Istnieje również możliwość zwiedzania z przewodnikiem bądź dołączenia do zorganizowanej grupy – będącej zobligowaną do zwiedzania z edukatorem – osób indywidualnych.

Co zostało udostępnione zwiedzającym? (What is made available to visitors? )

Do zwiedzania oddane zostały oddane budynki należące do podobozu Auschwitz i Auschwitz II-Birkenau. Na terenie podobozu Auschwitz Birkenau Krakow znajdowały się nie tylko budynki należące do dowództwa, lecz także pomieszczenia, które jako pierwsze zostały przeznaczone do masowej likwidacji więźniów. To właśnie na terenie Auschwitz miały miejsce pierwsze eksperymenty związane z medycyną oraz Cyklonem B. Jednak to podobóz Auschwitz II- Birkenau był największym kompleksem koncentracyjnym tamtych czasów – to właśnie na jego terenie znajdowało się serce obozu, składające się z precyzyjnych maszyn przeznaczonych do zabijania więźniów wojennych. Byli to głównie Żydzi, których likwidacja była filarem planu wysiedlenia ich z Europy.
Ponieważ Auschwitz II- Birkenau oddalone jest od głównego Auschwitz od 3,5 kilometra, Muzeum udostępniło bezpłatną linię autobusową, kursującą co około 15 minut w sezonie letnim oraz co około pół godziny w sezonie zimowym. Można również ten dystans przejść pieszo, kierując się ulicą Stanisławy Leszczyńskiej w stronę dworca PKP. Na terenie obozu znajduje się również postój taksówek – można więc dostać się na teren Auschwitz II – Birkenau przez podjęcie jednej z nich.

Cena biletów (Tickets)

Szczegółowe ceny biletów można znaleźć na stronie http://cracowvisit.com. Przed dokonaniem rezerwacji należy zalogować się na stronie. Cennik opiera się głównie na czasowym zwiedzaniu terenu obozu – ceny ustalone są wprost proporcjonalnie do czasu spędzonego na terenie KL Auschwitz. W sali kinowej znajdującej się w budynku przyjmującym odwiedzających za opłatą można również zobaczyć piętnastominutowy dokument historyczny, uwieczniający pierwsze momenty po wyzwoleniu obozu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ