Jeszcze nie wiesz, jak i gdzie spędzić warto długi, majowy weekend? Opcji jest z pewnością sporo, ale my postaramy się przekonać Cię do wybrania miejsca, które zachwyci Cię tak urokami przyrody, jak i dostępnością zabytków oraz szeregiem innych atrakcji! Prezentujemy 5 powodów, aby spędzić majówkę na Podkarpaciu!
- Unikalna przyroda na Podkarpaciu
Tym, z czego Podkarpacie słynie, jest unikalna przyroda, którą można i warto podziwiać cały rok – a majówka jest na pewno doskonałą do tego okazją! Budzące się do życia kwiaty, w tym bieszczadzkie śnieżyce (na początku maja jest jeszcze szansa, by je zobaczyć!), zieleniące się drzewa i krzewy to piękny widok dla oka i moc czystego powietrza dla Twoich płuc.
A kto jeszcze nie był w Bieszczadach, w długi majowy weekend ma szansę naprawić ten błąd i zakochać się w tym zielonym sercu Podkarpacia! A jak już tam zajrzycie, koniecznie sprawdzić musicie, jak prezentuje się Wodospad Szepit na potoku Hylaty – widok, który zapiera dech w piersi!
- Siła zabytków Podkarpacia
Podkarpacie zabytkami stoi – i to nie byle jakimi! Przede wszystkim w regionie tym można dostrzec wielokulturowe wpływy i dotknąć historii obecnej niemal na każdym kroku.
Wśród zamków i pałaców podkarpackich można wspomnieć, chociażby, o:
- Zamku w Łańcucie – będącym dawną, majestatyczną posiadłością Lubomirskich i Potockich; otoczony rozległym parkiem, jest miejscem, w którym można i pozwiedzać, i odpocząć,
- Zespole zamkowo-parkowym w Krasiczynie – w którym obecnie mieści się hotel i restauracja; można zwiedzić jego lochy, a także spotkać Bielicę – ducha tego miejsca,
- Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu – którego początki sięgają aż XI wieku; na jego terenie mieści się obecnie najstarszy teatr amatorski w kraju.
Obok zamków na Podkarpaciu można zwiedzać też zabytkowe cerkwie – w Chotyńcu, Radrużu czy Turzańsku.
- Miejsce dla aktywnych – szlaki rowerowe, górskie wędrówki i nie tylko
Łączna liczba kilometrów szlaków rowerowych na Podkarpaciu wynosi ponad 3 tysiące! Warto do tego wspomnieć, że trasy te ciągną się przez wyjątkowo piękne okolice – można zatem spędzić majówkę aktywnie, ale i przy okazji podziwiać uroki regionu.
Podkarpacie to również wymarzone miejsce do odbywania górskich wędrówek, szczególnie po szlakach bieszczadzkich. Im głębiej w naturę wejdziesz, tym większe szanse na to, by zobaczyć pomiędzy drzewami rysia czy żubra – zwierzęta, które stały się już symbolami tego obszaru.
- Wyjątkowe doznania kulinarne – regionalna kuchnia
Kuchnia podkarpacka oferuje same specjały. Jeśli spędzisz tu majówkę, koniecznie spróbuj regionalnych dań i przysmaków takich, jak fuczki, proziaki, kisełycia (zupa), bryndza z koziego mleka czy hreczanyki. Takie potrawy są przygotowywane ze składników pochodzących od miejscowych dostawców, dzięki czemu można wyczuć ich niezwykłą świeżość i jakość.
Wybieraj mniejsze gospody, w których menu nie jest może rozbudowane, za to nakierowane właśnie na dania miejscowe. Wiele hoteli oferujące noclegi (podkarpackie) często zapewnia także poczęstunek kuchni regionalnej.
- Wygodne obiekty wypoczynkowe – noclegi Radawa
Na Podkarpaciu znajdziesz do tego wiele wygodnych obiektów wypoczynkowych. Radawa jest jedną z popularniejszych miejscowości, gdzie znajdziesz przystępne oferty hotelowe.
Noclegi (Radawa) oferuje chociażby Hotel Bacówka, obiekt przystosowany nie tylko do potrzeb dorosłych gości, ale też dzieci. Obok komfortowo urządzonych pokoi hotelowych, można wynająć w tym miejscu domki wakacyjne, stanowiące doskonałe rozwiązanie na majówkę – na przykład spędzaną z dziećmi lub też z grupką przyjaciół.