Trzy powody, dla których warto wybrać się na weekend do Łodzi

Choć Łódź jest jednym z największych miast w kraju i znajduje się w samym centrum, to raczej nie należy do najpopularniejszych miejsc na turystycznej mapie Polski. Władze i mieszkańcy miasta intensywnie jednak pracują nad tym, żeby Łódź zaczęła cieszyć się większą popularnością wśród fanów podróżowania. Sprawdź, co już teraz ma do zaoferowania stolica województwa łódzkiego.

Ważna część historii Polski

W dziejach Polski Łódź zapisała się pod wieloma względami. Prawa miejskie zdobyła już w XV wieku, jednak przez długi czas pozostawała przede wszystkim miastem rolniczym. Swoje oblicze na zawsze zmieniła w XIX wieku, gdy stała się ważnym ośrodkiem włókienniczym. Te tradycje utrzymała właściwie po dziś dzień – to właśnie w Łodzi swoją siedzibę mają tak znane polskie marki odzieżowe jak Próchnik i Wólczanka.

W XIX i XX wieku miasto było typowym miastem fabrycznym, czego dowodem jest pełniący dziś funkcję kulturalno-handlową kompleks Manufaktura. Wiele osób może również kojarzyć Łódź z przemysłem filmowym. Na stronie Łódź Travel można w kilka chwil zapoznać się z historią łódzkiej kinematografii i poznać miejsca warte odwiedzenia, czyli Łódzką Aleję Gwiazd, Łódzką Szkołę Filmową i Polskie Muzeum Kinematografii.

Niezwykła kultura i architektura

Łódź może dostarczyć naprawdę wiele emocji osobom, które podczas wycieczek lubią podziwiać architekturę. W mieście można znaleźć zarówno eleganckie budowle w stylu secesyjnym, jak i dawne zabudowania fabryczne i pozostałości dzielnicy żydowskiej. Tuż obok historycznych miejsc można spotkać się ze współczesnym obliczem Łodzi, czyli postkomunistycznymi wieżowcami i nowoczesnymi budynkami z XXI wieku.

Stolica województwa łódzkiego jest również ważnym miejscem na kulturalnej mapie Polski. Odbywają się tu liczne festiwale, wśród których nie brakuje niebanalnych propozycji dla fanów współczesnej kultury np. Międzynarodowy Festiwal Komiksów lub Gier i Międzynarodowy Festiwal Grafitti. Podczas weekendowego wypadu warto wybrać się szlakiem łódzkich murali, po których przewodnik dostępny jest na stronie Łódzkiej Organizacji Turystycznej.

Niezapomniane zakupy, imprezy i posiłki

Łódzka Manufaktura jest zdecydowanie jedną z najbardziej efektownych galerii handlowych w Polsce. Sklepy znanych marek znajdują się w zabytkowych budynkach dawnej fabryki włókienniczej. W sporych rozmiarów kompleksie znalazło się miejsce dla wielu restauracji, kina, teatru, muzeum czy też nawet klubu. W budynkach Manufaktury odbywa się również wiele imprez kulturalnych.

Nocne życie Łodzian toczy się głównie na ulicy Piotrkowskiej, która jest jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Można tu również zrobić zakupy czy też zjeść smaczne posiłki. Sam spacer wzdłuż ulicy również może być świetną przygodą ze względu na wyjątkową architekturę. Na Piotrkowskiej czeka także wiele atrakcji turystycznych np. słynna Aleja Gwiazd, Pasaż Róży czy też Muzeum Farmacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ