Piesze i rowerowe trasy dla aktywnych – zobacz, z czego można skorzystać w Darłówku i okolicach

Darłówko od lat znajduje się na liście najchętniej odwiedzanych miejsc nad polskim morzem. Piękne, szerokie plaże, wspaniałe widoki, komfortowo wyposażone apartamenty – to zachęca turystów do pobytu w tym pięknym zakątku Polski. Oprócz typowo nadmorskich atrakcji turyści mogą również korzystać z malowniczych ścieżek w Darłówku oraz okolicach. Gdzie można aktywnie spędzić czas na rowerze lub pieszo przebywając na urlopie w Darłówku? Sprawdźcie.

Cztery pętle rowerowe

Miłośnicy dwóch kółek mogą poznać Darłówko i jego okolice wybierając jedną z czterech specjalnie przygotowanych pętli, na których trasie można podziwiać wspaniałe widoki oraz zabytki.

szlaki piesze i rowerowe

Mała Pętla (7 km)

To najkrótsza trasa wokół Darłowa, licząca zaledwie 7 km. Szlak rozpoczyna się w Darłówku Zachodnim i prowadzi przez Darłowo do Darłówka Wschodniego. Przejazd tą trasą to idealny pomysł na wycieczkę nawet z małymi dziećmi.

Pętla Szlakiem Cystersów (23 km)

Zakon cystersów był w średniowieczu mocno związany z Darłówkiem i jego okolicami. Zakonnicy przyczynili się do rozwoju gminy oraz okolicznych miejscowości. Trasa zwana Szlakiem Cystersów liczy około 106 km długości i wiedzie przez takie miejscowości jak Bukowo Morskie, Dobiesław, Jeżyce, Słowino, Boleszewo, Stary Jarosław, Krupy, Kowalewice, Kowalewiczki, Barzowice, Palczewice, Cisowo, Darłowo, Bobolin oraz Dąbki. Pętla rowerowa, która częściowo prowadzi Szlakiem Cystersów rozpoczyna się w Darłowie i liczy 23 km. Wiedzie ona przez Bobolin, Dąbki, Bukowo Morskie, Pęciszewo i Rusko. Na trasie szlaku znajdują się m.in. Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie oraz wiele kościołów wzniesionych w okresie średniowiecza. W darłowskim Centrum Informacji Turystycznej można otrzymać mapę z wyznaczonym całym Szlakiem Cystersów i wyróżnionymi w jego obrębie najważniejszymi obiektami turystycznymi.

Duża Pętla Nadmorska (37 km)

Ta trasa swój początek ma w Darłowie, a dokładnie w okolicy Zamku Książąt Pomorskich. Szlak biegnie przez Cisowo, wzdłuż południowego brzegu jeziora Kopań. Charakterystyczne są tu liczne zabytki, widoki na panoramę nadmorską oraz Elektrownię Wiatrową w Cisowie. Pętla wiedzie od Darłowa przez Cisowo, Drozdowo, Sulimice, Kowalewice, Stary Jarosław oraz Krupy.

Duża Pętla Wiatrakowa (39 km)

To trasa rozpoczynająca się pod tzw. Patelnią w Darłówku Wschodnim. Prowadzi ona przez nadmorski las, a następnie mierzeję między morzem a Jeziorem Kopań. Turyści mogą podziwiać morze, jezioro oraz wiatraki. Co ważne na odcinku z Darłówka Wschodniego do Jarosławca ruch samochodowy jest wstrzymany, dlatego też osoby podróżujące tym szlakiem mogą w ciszy i spokoju cieszyć się pięknymi widokami.

Inne szlaki lokalne

Koszaliński Szlak Nadmorski (102 km)

Trasa ta stanowi część międzynarodowego szlaku E9, który łączy francuski Brest z Braniewem. Koszaliński odcinek wiedzie wzdłuż Bałtyku, począwszy od Dźwirzyna po Jarosławiec. Przez gminę Darłowo przebiega odcinek trasy o długości około 30 km, od Dąbkowic przez Dąbki, Bobolin, Żukowo Morskie, Darłówko do Wici. Osoby, które zdecydują się na przejazd tym szlakiem, mogą liczyć na piękne widoki, ponieważ trasa prowadzi przez lasy mieszane oraz okolice jezior przymorskich.

Szlak Nadmorski Bałtycki (380 km)

W województwie zachodniopomorskim trasa ta jest znana pod nazwą Szlaku Nadmorskiego im dr. Czesława Piskorskiego. Podobnie jak Koszaliński Szlak Nadmorski, także ten jest częścią Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9. Cała trasa liczy około 380 km, prowadzi wzdłuż wybrzeża od Świnoujścia po Żarnowiec. Odcinek między Darłowem a Ustką liczy około 56 km i wiedzie przez drogi leśne oraz polne dukty.

Szlak Rezerwatów (72,4 km)

To kolejna trasa, która ma swój początek w Darłowie. Szlak nie jest trudny do pokonania, większość dystansu można przebyć na rowerze. Przez samą gminę Darłowo przebiega odcinek liczący około 15 km i obejmuje Darłówko, Darłowo, Zielnowo i Kowalewice. Ostatnim punktem na trasie jest Polanów.

Szlaki międzynarodowe

Oprócz szlaków lokalnych warto również wspomnieć o dwóch innych trasach, które przebiegają przez Darłowo.

Pierwsza to Nadmorski Szlak Hanzeatycki, zwany również Międzynarodowym szlakiem rowerowym wokół Bałtyku R-10. To trasa licząca w sumie 8539 km. Przez terytorium Polski przebiega 588 km tego szlaku. W Polsce trasa zaczyna się w Świnoujściu, a kończy w Gronowie.

Przy okazji warto wspomnieć o tym, że z częścią polskiego odcinka szlaku R-10 pokrywa się rowerowy Szlak Eryka I. Swoją nazwę zawdzięcza on księciu pomorskiemu Erykowi I, pochodzącemu z dynastii Gryfitów, który urodził się i zmarł w Darłowie. Książęcy szlak prowadzi przez dwie gminy: Postomino i Darłowo. Na trasie znajdują się takie miejscowości jak Rusinów, Naćmierz czy Korlino, gdzie trasa łączy się ze szlakiem R-10.

Przez Darłowo przebiega także Pomorska Droga św. Jakuba, która w średniowieczu wiodła od Estonii przez Litwę, Polskę oraz Niemcy. Trasa została odtworzona w latach 2011-2013 dzięki środkom pochodzącym z Unii Europejskiej. Droga ta została w lipcu 2013 roku oficjalnie włączona do sieci Dróg św. Jakuba, czyli szlaku pielgrzymkowego wiodącego do katedry w Santiago de Compostela w Galicji.

Poznaj Darłowo i okolice na rowerze lub na piechotę

Darłówko to ten zakątek Polski, który oferuje turystom w sezonie letnim i nie tylko całą moc atrakcji. Plaże tutaj są szerokie, morze czyste, apartamenty wygodne, a baza gastronomiczna bardzo dobrze rozwinięta. Do grona atrakcji trzeba zaliczyć również malownicze trasy rowerowe. Duży wybór szlaków to gwarancja tego, że każdy chętny wybierze dla siebie taką trasę, która będzie odpowiadała jego preferencjom. Co więcej, Darłówko i Darłowo cały czas się rozwija. Obecnie trwa przebudowa 8,1-kilometrowego odcinka drogi nr 203, która łączy Dąbki z Darłowem. W efekcie nie tylko jezdnia ma zostać poszerzona, ale też ma powstać nowa, asfaltowa ścieżka rowerowa, która będzie obejmować cały przebudowywany właśnie teren.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ