Bojownik

Bojowniki to bardzo piękne i popularne ryby akwariowe. Zalety ich hodowania to przede wszystkim prostota, w parze, z którą idzie efektowny wygląd rybek. Aby jednak w pełni cieszyć się ich wyglądem, warto zacząć od poznania nieco tej rybki i przygotowania dla niej odpowiedniego miejsca.

Bojownik walczący o terytorium

Sama nazwa tej ryby mówi wiele o jej charakterze. Bojownik to ryba terytorialna, która bardzo przywiązuje się do swojej przestrzeni. Ma tendencję do zajadłej obrony swojego terytorium, dlatego powinna być trzymana oddzielnie od pozostałych rybek, aby nie uczyniła im krzywdy. Warto także przeznaczyć dla niej odpowiednie akwarium, które jednocześnie nie będzie zbyt małe ani zbyt duże na jedną rybkę.

Jakie akwarium wybrać dla bojownika?

Popularnym akwarium dla bojownika jest niewielki pojemnik z podstawowym wyposażeniem, prostokątny lub lekko zaokrąglony. Zazwyczaj posiada on małą objętość, często nieprzekraczającą 10 L. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie – pomimo iż rybka będzie przebywać w swoim nowym domu samotnie, powinna posiadać większe akwarium, nawet 50 L. Dlaczego właśnie takie?

Akwarium o tej objętości to odpowiednia przestrzeń zarówno do zamontowania wszystkich niezbędnych akcesoriów czy ozdób, jak i wystarczająca przestrzeń dla samotnej rybki. W takim zbiorniku bojownik zajmie się „ochroną” swojego terytorium, które nie będzie dla niego zbyt duże, a jednocześnie nie pojawi się problem zbyt szybkiego spadku jakości wody.

Pamiętaj przy tym, aby nie kupować akwarium w kształcie kuli dla swojego bojownika, ponieważ jest to dla niego absolutnie nieodpowiedni kształt. Takie akwarium praktycznie uniemożliwia zainstalowanie wszystkich niezbędnych sprzętów, szybko ulega zanieczyszczeniu i powoduje zatrucie ryby. Również pływanie w kółko sprawia, że ryba zaczyna chorować, uszkadza sobie błędnik, wzrok i jest narażona na ciągły stres. Wszystkie te czynniki sprawiają, że rybki w kulach często przedwcześnie umierają.

Temperatura dla bojownika

Bojowniki pochodzą ze stosunkowo ciepłych wód. W swoim naturalnym środowisku zamieszkują tereny Azji, takie jak Malezja, Kambodża czy Tajlandia. Dlatego też temperatura wody w ich krajach zazwyczaj utrzymuje się na stałym poziomie i sięga około 25 stopni Celsjusza. Bez wątpienia właśnie taka będzie więc idealna dla bojownika w akwarium.

Należy przy tym pamiętać, aby temperatura nigdy nie spadła poniżej 20 stopni. Wówczas rybka mogłaby mieć problem z pływaniem.

Inne parametry akwarium

Warto monitorować także inne parametry wody, takie jak pH oraz twardość. Pierwszy z nich powinien być utrzymany w zakresie 5-7, a twardość powinna mieścić się w zakresie 5-15 n.

Dodatkowo, w zbiorniku powinny znaleźć się rośliny, które pozwolą rybce na ukrywanie się i odstresowanie. Najlepiej wybrać gatunki azjatyckie, które będą bliższe środowisku naturalnemu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ