Na północ! Krótki poradnik podróżowania po Skandynawii

Podróże zagraniczne już dawno przestały być synonimem luksusu. Dzięki tanim połączeniom lotniczym, otwartym granicom i atrakcyjnym ofertom biur podróży wypoczynek w Grecji czy Turcji nam spowszedniał i wiele osób szuka nowych sposobów na spędzenie urlopu. Jeśli jednak czujesz, że wakacje nad basenem nie są dla Ciebie, ale jednocześnie nie szukasz szkoły przetrwania na Alasce, spróbuj poszukać relaksu w Skandynawii – z lotniska Modlin do Sztokholmu dostaniesz się w 1,5 godziny!

Wakacje na północy

Wakacje na północy to cały wachlarz możliwości – od rejsu po fiordach, przez wędrówki po górach, zwiedzanie sennych miasteczek, wycieczki rowerowe, po leniwe plażowanie po drugiej stronie Bałtyku. Możecie się solidnie wygrzać, jeśli pozwoli na to pogoda, albo trochę ochłodzić, jeśli wybierzecie się w okolice koła podbiegunowego. Jednak bez względu na to, na jaką lokalizację się zdecydujecie, wyjazd do Skandynawii będzie świetnym pomysłem jeśli lubicie wypoczynek z dala od tłumów, za to blisko lasów i wody.

Transport do i po Skandynawii

Do Szwecji i Norwegii można dostać się z lotniska Modlin tanimi liniami lotniczymi. Warto zwrócić uwagę na to, że lotnisko Modlin nie obsługuje jednak tanich lotów do Danii i Finlandii, ale całkiem niedrogo można dostać się z Okęcia do Kopenhagi oraz Helsinek (do stolicy Finlandii lecimy jednak z krótką przesiadką). Z wielu polskich miast można też popłynąć promem do Szwecji lub Danii – to dobry sposób dla tych, którzy chcą podróżować własnym samochodem.

Bilety lotnicze wahają się od 35 do 300 zł, w zależności od wybranego kierunku. Transport publiczny w krajach skandynawskich jest dobrze rozwinięty i zorganizowany, dlatego jak najbardziej można rozważyć wycieczkę samolotem. Bilety na pociąg czy autobus można kupić przez internet (i zrobić to w języku angielskim).

Na północ dostaniemy się jednak nie tylko z Modlina. Inne porty lotnicze, które obsługują tanie loty z Polski do Skandynawii to:

  • Kraków-Balice
  • Gdańsk-Rębiechowo
  • Poznań-Ławica
  • Wrocław-Strachowice
  • Katowice-Pyrzowice

Darmowe noclegi w Skandynawii

Powszechnie znany jest fakt, że w niektórych krajach północy (Szwecja, Norwegia, Finlandia) można rozbijać namioty na dziko. Narody z kręgu kultury skandynawskiej kochają przyrodę i uważają, że każdemu człowiekowi przysługuje prawo do kontaktu z naturą. Wolno rozbić namiot wszędzie, nawet na terenie prywatnej posesji, o ile nie jest ogrodzona – należy zachować jedynie 100 metrową odległość od budynków gospodarskich. Tyle w teorii, w praktyce raczej nie wypada spać tuż za domem rolnika. Jednak jeśli widzicie miejsce, w którym chcecie zostać na noc, nie musicie się zastanawiać, czy możecie rozbić namiot. Jeśli nie ma ogrodzenia i zakazu – śmiało możecie tam spać. Ważne jest, żeby nie biwakować w jednym miejscu dłużej niż 24 godziny i zostawić po sobie absolutny porządek.

W Skandynawii popularne są też drewniane chatki dostępne za darmo dla wszystkich chętnych. Nie ma co liczyć w nich na wygody i nie można robić rezerwacji, wiec w popularnych miejscach może być ciężko trafić na wolną chatkę, ale świetnie pokazuje to zamiłowanie Skandynawów do natury.

Skandynawskie ceny

Skandynawia jest droga. Wysokie zarobki, z których jest znana, łączą się z wysokimi kosztami życia, które nie są szczególnie odczuwalne dla osób tu pracujących, ale dla turystów już tak. W Danii, Szwecji i Norwegii zapłacimy za zakupy lokalnymi koronami, w Finlandii zaś w euro. Oto przykładowe, średnie ceny podstawowych produktów:

Chleb: 10 zł

Woda mineralna 1,5l: 5 zł

Szynka (1 kg): 70 zł

Benzyna (1 litr): 6-7 zł

Na szczęście tanie loty do Skandynawii nie są rzadkością – dobre okazje pozwalają sporo zaoszczędzić, więc wakacje nie muszą okazać się ruiną dla budżetu.

Który kraj wybrać?

Chociaż pojęcia „Skandynawia” kojarzy się w Polsce dość jednorodnie, każdy z krajów ma coś ciekawego do zaoferowania. Kryteriów wyboru może być sporo, np. łatwy transport. Najlepiej mają mieszkańcy Mazowsza, którzy mogą dostać się do państw skandynawskich zarówno z takiej lokacji, jak lotnisko Warszawa Modlin, jak i z Okęcia. Inne kryteria?

  • Dla wielbicieli dwóch kółek idealną opcją będzie niewielka Dania, np. wyspa Bornholm.
  • Dla fanów dobrej kuchni, najbardziej interesująca może okazać się Finlandia
  • Jeśli kochasz campingi i lasy, a przy okazji chcesz pozwiedzać miasta – bez wątpienia spodoba Ci się Szwecja
  • Masz ochotę na ekstremalną wspinaczkę albo rejs z zapierającymi dech widokami? Czeka na Ciebie Norwegia!
[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ